Wattsenglish - písničky k sérii učebnic Wow!wattsenglish logo

"We had quite a large project to produce around 30 songs for children to fit our new course books, the Wow series by Wattsenglish, in a relatively short space of time and I have to say I was happy to be introduced to Gusta.

I had a certain sound in mind for the songs but not being musically trained, I must have been a difficult client, only being able to verbally describe or hum my ideas. Not that this was a problem, Gusta was a constant source of ideas and flexible and adaptive enough to finally produce songs I am more than happy with and that the children love.

With children's songs it is easy to slip into a certain style or overly repetitive nature, but working with Gusta every musical style or arrangement could be explored. An accomplished musician, professional producer and sound engineer, I certainly hope to work with Gusta again on future projects and can highly recommend his services."

Steve R. Watts
Wattsenglish UK Ltd

http://www.wattsenglish.cz/
http://www.wowenglish.cz/czech/

 

TappyTaps - ukolébavky do Chůvičky pro iPhone a Android

"Potřebovali jsme vytvořit instrumentální ukolébavky do mobilních aplikací určených rodičům malých dětí. Gusta byl schopen výborně doporučit skladby vhodné pro tento specifický účel a nahrát je dle našich představ. S výsledkem jsme spokojeni a rozhodně bychom se na Gustu obrátili znovu."

Ondřej Nekvinda
TappyTaps

www.tappytaps.com

MPHvideo - podkresová hudba k DVD

"Tvorba hudebního doprovodu k dokumentům zabývající se železniční tématikou. Ať už jde o podklad, či upoutávky, intra. Vždy velmi melodické skladby lahodící k prostředí, především přírodním scenériím, ve kterých vynikly klavírní pasáže. Motiv a charakter hudby byl složen dle sestříhaného videa."

Petr Holub
MPHvideo

http://mphvideo.blogspot.cz/

Termíny koncertů

Termíny koncertů

Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31